Zabiegi pielęgnacyjne u psów – kiedy i jakie zabiegi musimy wykonywać?

Posiadanie psa często wiąże się z długą listą obowiązków, które musi spełnić właściciel, aby zadbać o zdrowie i dobre samopoczucie swojego pupila. Wiele z nich dotyczy pielęgnacji sierści, wymagającej szczególnej uwagi zwłaszcza u ras długowłosych. Zabiegi pielęgnacyjne u psów są coraz popularniejsze i powinien być z nimi zaznajomiony każdy właściciel czworonoga.

Pielęgnacja sierści u psów

Dokładne wytyczne na temat pielęgnacji psiej sierści zależne są przede wszystkim od rasy czworonoga. Krótka sieść wymaga mniej kompleksowych zabiegów niż długa – w większości przypadków wystarczy regularna kąpiel i strzyżenie, często wyłącznie w ramach indywidualnych upodobań. Należy pamiętać o tym, aby w czasie kąpieli używać kosmetyków przeznaczonych dla zwierząt. Z kolei rasy długowłose wymagają dużo częstszego podcinania sierści, aby zapobiec jej wpadaniu do oczu, co może powodować dyskomfort i pogorszenie wzroku u psa.

Dodatkowo u psów szorstkowłosych, takich jak teriery czy sznaucery, konieczne jest trymowanie sierści w celu usunięcia martwego włosia. Zabieg trymowania powinien być wykonywany raz na 3-4 miesiące. Dokładnych informacji na temat pielęgnacji sierści u psa wybranej rasy udziela profesjonalny psi fryzjer.

Pielęgnacja oczu i uszu

Oprócz podcinania, szczotkowania i mycia sierści, zabiegi pielęgnacyjne u psów powinny być przeprowadzane również w celu zadbania o higienę oczu i uszu. Właściciel sam może usuwać nadmiar wydzieliny, aby uszy i oczy zwierzęcia były czyste oraz zdrowe. W razie wątpliwości warto udać się do weterynarza, który udzieli niezbędnych porad i pomoże w przeprowadzeniu zabiegów, w tym również tych poprawiających stan zębów i pazurów u psa.

Leave a Reply